رادیو اینترنتی ابهر

رادیو اینترنتی ابهر

 دانستنی های علوم تجربی - page 2

لینک دانلود اپلیکشن رادیو اف ام :

app RADIO FM

 

معرفی سایت پارس ابهر- سایت ملی شهر ابهر

سایت پارس ابهر:


http://parsabhar.ir

وب سایت پارس ابهر با هدف ایجاد اطلاع رسانی موضوعات جدید برای همشهریان ابهری و مردم منطقه ابهررود ساخته شده است، که تلاش بر این است که به روز باشیم و بازدید کنندگان از سایت ما به خوبی استفاده کنند… این وب سایت در قالب مطالب خبری، فرهنگی و اجتماعی، تاریخی، محیط زیست، مذهبی، علمی، ورزشی، گردشگری و…فعالیت می کند.


تلفن: 09198456563(ساعات پاسخگویی: 9صبح تا 12و از ساعت 4 بعد از ظهر و 4عصر تا 6)

ایمیل: shayanabhary78@gmail.com

آدرس: ایران - ابهر - طالقانی شمالی

ابهر - از نگاه دیگر


ابهر بر ایران واقع شده‌است
ابهر
ابهر روی نقشه ایران۳۶.۰۸° شمالی ۴۹.۱۳° شر
http://up.ghalebgraph.ir/up/galebgraph/file/1394/07/ استان ابهر692396.bmp

شماره های مهم ابهر

http://up.ghalebgraph.ir/up/galebgraph/file/1394/05/img101 - Copy.jpg


فاصله شهر ابهر تا مراكز استان ها

براي ديدن مسير كامل روي نمايش مسير كليك كنيد

 

نام شهر

مسافت كيلومتر

مسير روي نقشه

اراك

380

نمايش مسير

اردبيل

374

نمايش مسير

اروميه

546

نمايش مسير

اصفهان

675

نمايش مسير

اهواز

916

نمايش مسير

ايلام

587

نمايش مسير

بجنورد

975

نمايش مسير

بندر عباس

1747

نمايش مسير

بوشهر

1283

نمايش مسير

بيرجند

1432

نمايش مسير

تبريز

391

نمايش مسير

تهران

240

نمايش مسير

خرم آباد

546

نمايش مسير

رشت

185

نمايش مسير

زاهدان

1726

نمايش مسير

زنجان

90

نمايش مسير

ساري

500

نمايش مسير

سمنان

464

نمايش مسير

سنندج

346

نمايش مسير

شهركرد

778

نمايش مسير

شيراز

1160

نمايش مسير

قزوين

72

نمايش مسير

قم

377

نمايش مسير

كرج

203

نمايش مسير

كرمان

1218

نمايش مسير

كرمانشاه

419

نمايش مسير

گرگان

634

نمايش مسير

مشهد

1141

نمايش مسير

همدان

234

نمايش مسير

ياسوج

1002

نمايش مسير

يزد

857

نمايش مسير

مستند ایران - ابهر 

معرفی خلاصه شهر ابهر

چهارشنبه 25 فروردين 1400
2 بعد از ظهر

Imamzadeh Zeydolkabir.jpg

اَبهَر یکی از شهرهای استان  و مرکز شهرستان ابهر است. این شهر با۹۹٬۲۸۵نفر جمعیت در سال ۱۳۹۵، به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان زنجان پس از شهر زنجان محسوب می‌شود و به دروازه آذربایجان شهرت دارد.

ارتفاع شهر ابهر از سطح دریا ۱۵۴۰ متر است. این شهر در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرق زنجان واقع شده‌است. از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهر می‌توان به بقعهٔ امام‌زاده اسماعیل در شناط، بقعهٔ امام‌زاده زیدالکبیر در شرق این شهر و بقعهٔ پیر زهرنوش در جنوب‌غربی شهر اشاره کرد. شهرداری ابهر به چهار ناحیهٔ «مرکزی»، «شناط» (در قسمت شمالی شهر)، «شریف‌آباد» (در قسمت شرقی شهر) و «حسین‌آباد» (در قسمت غربی شهر) تقسیم شده‌است.[۲]

فاصله این شهر تا زنجان ۱۰۰ کیلومتر، تبریز ۳۸۶ کیلومتر، اردبیل ۳۵۵ کیلومتر، خرم‌آباد ۴۵۶ کیلومتر، ارومیه ۵۲۹ کیلومتر، رشت ۱۸۱ کیلومتر، همدان ۲۱۴ کیلومتر و تهران ۲۴۴ کیلومتر است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۵۴۰ متر است. بیشینه گرمای آن ۴۵ درجه و کمینه سرمای آن ۳۰ درجه زیر صفر گزارش شده‌است.

جغرافیای تاریخی شهر ابهر

ابهر در قدیم اوهر نامیده می‌شده‌است. مردم محلی به آن اَبَر می‌گویند. نام ابهر از آب+هر تشکیل شده و در زبان تاتی به معنی آب آسیاب است.[۳] ریزابه‌های ابهررود از قدیم آسیاب‌های زیادی را به چرخش درآورده که امروزه نیز چنین است.[۴]

در دوره ساسانیان هنگامی که خسرو اول انوشیروان ایران را به چهار قسمت تقسیم کرد ابهر در منطقه دوم یعنی استان جبال قرار داشت در این دوره منطقه ابهررود تحت تسلط خاندان مهران یکی از هفت خاندان مهم حکومت گر ایران قرار داشت این خاندان علاوه بر ابهر به مناطق وسیعی که از ناحیه خوار تا آوج و دشتبی امتداد داشت مالکیت داشتند و معروفترین افرادی که از این خاندان شناخته شده‌اند شروین دشتبی، بهرام چوبینه، پیران گشسب، گریگوریوس و سیاوش رازی هستند[نیازمند منبع].

تا پیش از خلافت هارون الرشید، ابهر منطقه نسبتاً وسیعی را شامل بود. وی قسمتی از قاقازان و نیز ناحیه ابهر رود را از ابهر جدا کرد و به قزوین ملحق ساخت. در اوایل سده ۸ قمری ولایت ابهر ۲۵ پاره دیه داشت و حقوق دیوانی آن به یک تومان و چهار هزار دینار می‌رسید.

از ابهر به عنوان بلوک معتبر از ولایت خمسه با باغات فراوان و آب‌های جاری نام برده شده‌است. شاردن می‌نویسد ابهر در دوره شاه عباس دوم صفوی دارای ۲۵۰۰ خانه و باغچه بوده‌است. چنانچه سواره نیم ساعت وقت لازم داشته تا از آن عبور کند. ابهر در این زمان دارای اماکن عمومی و سه مسجد بزرگ بوده و در وسط شهر بقایای گلین قلعه مخروبه‌ای مشاهده می‌شود.

در سال ۱۱۰۰ هجری تاورنیه از ارامنه شهر ابهر خبر داده و ژوبر در زمان فتحعلیشاه قاجار باغ‌های ابهر و خانه‌های تمیز و راحت آن را ستوده‌است. در سال ۱۲۴۷ هجری ابهر ۷۰۰ خانه و باغ‌های دانشین داشته و قبر شیخ قطب الدین از مشایخ سلسله شیخ صفی الدین اردبیلی در ابهر واقع شده بر طبق نوشته دوسرسی در سال‌های ۱۲۵۰ هجری دوره محمد شاه قاجار ابهر دارای ۲۰۰ خانه و ۹۰۰ نفر جمعیت بوده و دو گنبد نیمه ویران از دو مسجد در آن دیده می‌شده‌است. در دوره ناصر الدین شاه قاجار ابهر تیول توپخانه بوده‌است چنانچه خرمدره در تیول فراشخانه بوده در همین دوره قلعه خرابه‌ای به نام دارا در ربع فرسخی شهر دیده می‌شده‌است و خانه‌های آن کمتر از ۱۱۰۰ نبوده. در سده ۱۰ قمری از مرقد پیر حسن بن اخی آوران نیز در ابهر یاد شده و سیدی علی کاتبی دریاسالار عثمانی در ۹۶۴ ه‍.ق آن را زیارت کرده‌است.

اوضاع ابهر پس از استیلای اعراب

یاقوت حموی درباره فتح ابهر بدست اعراب گوید:فتح ابهر در سال ۲۴ پس از هجرت و به ایام عثمان ابن عفان بود که در این وقت مغیره بن شعبه والی کوفه بود و جریرابن عبدالله بجلی حکومت همدان را داشت و براءبن عازب نیز ولایت ری را داشت عثمان لشکری بمدد براء فرستاد و او بغزاء ابهر شد و حنظله بن زیدالخلیل با او بود و او در پشت حصار منیع ابهر لشکرگاه کرد و گویند این حصن(قلعه) را شاپور ذوالاکتاف کرده است چون براء به آنجا فرود آمد مردم حصار با وی بجنگ برخاستند و جنگ چندین روز بکشید سپس امان نامه خواستند و براء آنان را به آن شرط که حذیفه بن الیمان باهل نهاوند امان داده بود زنهار داد.

در سده چهارم ابهر در دست یوسف ابن ابوالساج بود سپس به قلمرو دیلیمان درآمد و در ۳۸۶ هـ.ق بدست وهسودان بن سالار محمد بن مسافر از دودمان آل مسافر افتاد و در ۴۲۰ هـ.ق لشکریان محمود غزنوی به ری و قزوین درآمدند و ولایت را از چنگ و غارت رهانید. در جنگ هایی که بین دیلیمان و قشون اسلام جریان داشت از برخی از شعرای اعراب که در قشون اسلام بودند. در برخی از شعر ها و قصاید خود یادی از سرگذشت خود با دیلیمان کرده اند.[۵]

 • محله مَلِک قصاب:که زمانی این محله دارای در اختصاصی بوده و مانند قلعه‌ای حفاظت می‌شده از قدیمی‌ترین محلات ابهر محسوب می‌شد ساکنان مَلِک قصاب غالباً مردان متدین و ریش سفیدان زراعت پیشه بودند.
 • محله اکبر آباد: نوبنیاد است و بنیان‌گذارش حاج علی اکبر فخیمی است که برای اولین بار در این محل که آنجا را قبلاً توپخانه مبارکه می‌نامیدند ساختمان احداث کرد و به نام اکبر آباد نامیده شد، اداره مخابرات ابهر در این محله قرار دارد.
 • محله دِهَکْ:محله ایست به قدمت تاریخ ابهر زیرا که این محله از اصطلاحات رایج قبل از زمان ساسانی زرتشتی است.
 • محله درویشان،
 • محله حاجی محمد خان: که از ملاکین ابهر بوده،
 • محله خلج آباد:که عموماً به محله بالا اطلاق می‌شده و مسجد نور النبی در این محله قرار دارد،
 • محله شیخ آباد:نشیمنگاه شیوخ معتبر ابهر،
 • محله در المذوق: که در گویش رایج محلی دَرْ مَذَقانْ نامیده می‌شود،
 • محله آقا صدرا: که درابهر مسجدی هم به نام او هست آقا صدرا مردی فاضل و معممّ و از ائمه جماعت بوده،
 • محله قانلو میدان:در محله بالا یکی از قدیمیترین محلات ابهر که به علت کشته شدن چند تن از بزرگان نامگذاری شده‌است و مسجدی نیز به همین نام درآنجا وجود دارد
 • محله جانقارداش: که محله مسکونی همان جهانگیر تاش بانی کاروانسرای جنب مسجد جامع ابهر بوده‌است.
 • محله قلعه تپه:قدیمی‌ترین محل استقرار انسانی در ابهر بود، ادارات پست، کار و تامین اجتماعی در این محل قرار دارد.
 • محله نعلبندان: که بعدها به آن دروازه اشیگی به زبان محلی یعنی دروازه بیرونی گفته می‌شده‌است.
 • محله شهرک:جدیدترین و پر رشدترین محله شهر ابهر می‌باشد که می‌توان گفت پرجمعیت‌ترین منطقه ابهر با جمعیتی معادل ۲۲۰۰۰ نفر که ۱/۴ جمعیت ۹۰۰۰۰ نفری ابهر را در خود جای داده‌است، بیمارستان امید، مرکز فنی حرفه ای ابهر، مجموعه ورزشی عسلک، استخر عسلک، سپاه ناحیه ابهر، اداره ثبت احوال، اداره آب و فاضلاب، اداره امور منابع آب، اداره منابع طبیعی، راهنمایی رانندگی، کلانتری ۱۲، درمانگاه امام رضای ناجا، اداره جهاد وکشاورزی، اداره برق، دامپزشکی، هنرستان شهید بهشتی و مجموعه مدارس سما و ده‌ها مدرسه دولتی و غیرانتفاعی در شهرک قراردارند.
 • محله یخچال: از قدیمی ترین محله‌های ابهر که محل نگهداری یخ برای فصول گرم بوده‌است.در حال حاضر جمعیت این محله از اقشار کشاورز و کارگران ساختمانی می باشند.
 • محله شناط یا چینات:یکی از قدیمی‌ترین محلات ابهر بوده که در شمال شهر ابهر واقع شده است.بیمارستان امدادی ، شهرداری،اداره بهزیستی، بنیاد مسکن و آموزش و پرورش در این محل واقع شده اند.
 • محله شریف‌آباد:در شرق ابهر تا 10 سال پیش یکی از روستاهای ابهر بوده است ولی در حال حاضر جزوی از شهر ابهر محسوب شده است.
 • محله حسین‌آباد:در حال حاضر جمعیت زیادی دارد و دارای دو مسجد بزرگ نیز می‌باشد. استخوان بندی این محله را خیابان شریعتی تشکیل داده است.

 


یاد آوری تاریخ مقاومت ابهر در قلعه تپه

سه شنبه 26 اسفند 1399
3 بعد از ظهر

*یاد آوری تاریخ #مقاومت #ابهر و تلاش های شبکه های اجتماعی و گردشگری ابهر برای زنده نگه داشتن قلب فرهنگی شهر(قلعه تپه) / برای نماد هویت تاریخی منطقه ابهر :

نگاهی کوتاه به پیام ابهر شناسی در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۷

و پیام ۱۹ آذر۱۳۹۹ در آستانه راه اندازی رادیو نما ابهر و انتشار گزارش نهایی از فعالیتهای ابهر شناسی نور ایران در حدود ۶ سال تلاش فرهنگی و تاریخی برای شهر ابهر

و رو نمایی از اپلیکیشن ابهر شناسی

قسمتی از بیانیه ابهر شناسی نور ایران :

(به مناسبت آغاز فعالیتها جدید و عهد و پیمان با میراث و فرهنگی و تاریخ ابهر) به یاد ۲۲ آذر ۱۳۹۷ روز آغاز فعالیت برای حفاظت قلعه تپه ابهر / یادگار داراب کیانی (آخرین پادشاه سلسله کیانیان) (که برای مجموعه ابهرشناسی، داراب کبیر است)

به نام خدا

حب الوطن من الایمان

با سلام و درود فراوان خدمت مردم فرهنگ دوست ابهر

اینجانب مسئول ابهر شناسی نور ایران با حمایت مردمی، میخواهم بار دیگر ابهر شناسی را باز سازی کنم و همچنین گروه به کمک مردم فرهنگ دوست ابهر نیازمند است، گر چه ما در این 2سال افتخارات و شکست هایی داشته ایم اما با وجود این نباید ناامید شویم، این وظیفه اجتماعی و تاریخی ما است که مردم را از مسائل شهری و اجتماعی آگاه کنیم که مهمترین آن مسئله میراث فرهنگی و محیط زیست ابهر است که از واجبات فعالیت های ابهر شناسی نور ایران است، به نظر بنده جلوی ساخت و ساز ها و اماکن اداری و… را در جنگل و حاشیه ابهررود را بگیریم، تا خدمتی به وطن خود کرده باشیم و به خصوص مسئله تپه تاریخی قلعه تپه که مجموعه ابهر شناسی همیشه پی گیر آن بوده و هست، تا آخر …

ابهر شناسی نور ایران همان طور که چندیم بار گفته این یک مجموعه با اندیشه مردمی است و از هیچ نهادی و دولتی خط نمی گیرد.

” قلعه تپه هویت شهر ابهر است” ، با تحقیقات و آثار باقیمانده و مطالعات انجام شده ابهر شناسی نور ایران ( از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵) قلعه تپه یا تل دارا متعلق به بیش از 2500 سال گذشته است و بنای آن به دستور داراب کیانی یعنی داریوش سوم(آخرین پادشاه سلسه کیانیان) ساخته شده است.

*

پیام ابهر شناسی :

در ۱۹ آذر۱۳۹۹ در آستانه راه اندازی رادیو نما ابهر و انتشار گزارش نهایی از فعالیتهای ابهر شناسی نور ایران در حدود ۶ سال تلاش فرهنگی و تاریخی برای شهر ابهر و رو نمایی از اپلیکیشن ابهر شناسی؛ اعلام میکنم از جانب همه تاریخ دوستان ابهر به خصوص هواداران قلعه تپه :

بنده عضوی کوچک از جامعه شهر ابهر هستم و مسئول مجموع فعالیت های ابهر شناسی باید بگویم وابسته هیچ نهادی نیستم، از حدود ۶ سال پیش با تاریخ ابهر و قلعه تپه آشنا شدم و بعد از مطالعاتی به این نتیجه رسیدم که باید فعالیت های متفاوتی برای زنده نگه داشتن تاریخ و فرهنگ ابهر انجام دهم در قالب شبکه های اجتماعی و گردشگری، تا امروز تا جایی که توانستم با تبلیغ و ترویج گردشگری شهر ابهر و منطقه ابهررود را برای راهگشای اندیشه تاریخی شهر ابهر انجام داده ام، اما وقتی دیدم، قلعه تپه رها شده است، ابهررود به فاضلاب شهری تبدیل شده، جنگل ها تخریب می شود، شرافت و علاقه به کار های فرهنگی و تاریخی که داشتم به من اجازه نداد سکوت کنم و باعث شد دست به قلم ببرم و مدافع تاریخ ابهر باشم…

باید تاریخ ابهر را چندین بار خواند:

قلعه تپه اولین زیستگاه انسانی و هویتی شهر ابهر است، ما ابهری ها نباید بگذاریم، هیچ فردی به خود اجازه دهد که از قلعه تپه استفاده شخصی و حتی ساخت و ساز غیر مجاز انجام دهد و نباید باعث تخریب و توهین بزرگی به میراث فرهنگی ابهر و مردم تاریخ دوست ابهر شود، قلعه تپه نماد هویتی و ملی و تاریخی مردم است.

قلعه تپه اولین سنگر و دژ تاریخ و فرهنگ ابهر است، چرا که تاریخ گواه بر این است که پیروزی از آن حق و خلقی است که تاریخ را خوانده باشد و آگاهی اندیشه تاریخی داشته باشد.

شاید چندین سال طول بکشد، سختی ها و راه هموار نباشد، اما در آخر پیروز از آن دور اندیشان است، چون خلقی که تاریخ ابهر را بنا کرده با دشمنان(از اعراب تا مغولان) زیادی جنگیده است تا امروز ابهر پایدار و جاودان بماند.‌‌..

باید در اصل این را هم بگویم برای قلعه تپه در مدت زمانی طولانی کم کاری کردیم، یعنی از سال۱۳۹۴ تا سال۹۷ و تا امروز اطلاع رسانی کمی درباره قلعه تپه داشته ایم، در صورتی که در سال های قبل را در نظر بگیریم، چند ماه یک بار از وضعیت قلعه تپه اطلاعیه و مطلب جدید منتشر می کردیم، در واقع جمع بندی ها تغییر کرد و همکاری گروهی درباره تیم تحقیق درباره وضعیت حفاظت قلعه تپه انجام نشد.

و این مسئله که در سال ۹۸ موضوع ساخت ساز در قلعه تپه پیچیده شده بود، یکی از مسئولان ساخت و ساز، وابسته به اداره ای بود که امکان این را نداشتیم پیگیری کنیم و دیگری از اداراه کل میراث فرهنگی استان، مجوز ساخت داشت، موضوع روشن بود که هر دو فرد صاحب خانه مجوز دارند، حال اگر مجموعه ابهر شناسی وارد بحث میشد، کاری انجام نمی شد…

اما با وجود این که یکی از اهداف ابهر شناسی این است که با وجود تمام ضربه ها بر پیکر تپه تاریخی قلعه تپه امیدواریم و تلاش می کنیم قلعه تپه روزی حفاظت شود حتی قسمت هایی که هنوز باقی مانده است‌…

چون این اثر ( قلعه تپه) ثبت شده ملی ایران است و هنوز پابرجاست، گر چه بیشتر ارضی قلعه تپه امروز یا خانه سازی و یا تبدیل به اداره شده است که از نظر تاریخ این اراضی اشغالی محسوب می شود…

اما هنوز دیر نشده است با اجرای طرح اداره میراث فرهنگی شهرستان ابهر که تاسیس سایت موزه قلعه تپه است، هنوز قسمت هایی از این اثر تاریخی پابرجاست میتوان این اثر تاریخی و ملی را حفاظت کرد، چرا که تاریخ فراموش شدنی نیست و میراث گذشتگان ارزشمند است …

به امید خداوند بزرگ سایت موزه قلعه تپه ابهر راه اندازی خواهد شد برای تاریخ دوستان ابهر و گردشگران سراسر ایران و جهان…


به امید خدا برگشتم تا بیشتر با ابهر آشنا شوید

شنبه 23 اسفند 1399
11 قبل از ظهر

به نام خدا 

سلام خدمت همه مخاطبان وبگاه ابهر1378

 

اینجانب شایان حاجی قربانی از ابهر

 

اعلام می کنم که دوباره  برگشتم به اولین وبلاگی که ساخته شده ، با توجه به این که قبلا هم داشتم، اما برای این خیلی فعالیت انجام شده است، این که نبودم مشخص است فعالیت هایی داشتم در سایت و از همه بهتر رادیو اینترنتی ابهر، را بعد چند سال فعالیت ساختم و امیدوارم تا ابهررود را جای کنیم، از نورین تا هیدج و صایین قلعه و قروه و...

حالا که برگشتم و آمار مخاطبان را دیدم، که چند روز گذشته 100 بازدید داشتیم و چندین بار حدود 90 بازدید داشته این وبلاگ پیشرفته که برای ابهر هست و خواهد بود، همیشه از قلعه تپه خواهم نوشت اما خیلی وقته هیچ نگفتم، چون در موقعیتی نبودم که از وضعیت به صورت کامل نگاه کنم. و این که خیلی ممنونم که با وجود یک سال و چند ماه،که این وبگاه فعالیتی نداشت، باز مخاطب داشت و امیدوارم باز داشته باشد...

و خبر جدید قالب وبگاه تغییر می کند و امکانات جدید را مشاهده می کنید، با مطالبی از موضوعات: ابهررود و قلعه تپه و اخبار 

به امید بهترین روز ها برای ابهر پر انرژی و آباد تر از دیروز

وبگاه ابهر1378- وبگاه هر ایرانی و ابهریتا کنون هیچ استانداری جرات به خود نداده با شهروند ابهری درگیر شود...

در پیرامون ابهر به هر طرف نگاه کنی آسیابها را می بینی که وسیله می چرخند. ابهریان چه مرد و چه زن در زیبایی از اهل هر شهر دیگر گوی سبقت را ربوده اند. چنین اند و از قدیم چنین بوده اند.

 

همه با هم یکدل،یکزبان و متحدند هرگاه دیده اند ستمکاری بر یکی از ابهریان ستمی روا داشته، همگی به هواداری از مظلوم قیام کنند و ستگر را به جای خویش نشانند تا کنون هیچ استانداری جرات به خود نداده با شهروند ابهری درگیر شود.

 

تاریخ ابهر-تالیف استاد مرحوم آقاجان فخیمی

 

مراسم ماه محرم در ابهر

شنبه 16 شهريور 1398
12 قبل از ظهر

اهالی شهرستان ابهر به خاندان عصمت و طهارت عشق و علاقه فراوانی دارند و از مریدان و اردادتمندان ائمه معصومین(ع) هستند و عزاداری ایام محرم و عاشورا را به نحو با شکوه و شور و حال فراوان بر گزار می نمایند.


ظرفیت بالای روستاهای ابهر در حوزه گردشگری

سه شنبه 22 مرداد 1398
2 بعد از ظهر

بخشدار مرکزی ابهر گفت: روستاهای ابهر از ظرفیت بسیار بالایی در حوزه گردشگری برخورد هستند. 


رئیس اداره میراث‌فرهنگی ابهر:موزه‌داری نوین، راهکاری موثر برای جذب گرشگران است

دوشنبه 16 ارديبهشت 1398
7 بعد از ظهر

Image result for ‫موزه ابهر‬‎

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ابهر گفت: موزه‌داری نوین، راهکاری موثر برای جذب گرشگران است.


ابهر یکی از شهرهایی از ایران که یاران امام زمان (عج) در آن متولد می شوند

یکشنبه 01 ارديبهشت 1398
12 قبل از ظهر

Image result for ‫ولادت حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه و جشن نیمه شعبان‬‎

در روایتی آمده است امیرالمومنین علی (ع) از شهرهایی همچون آمل، ابهر، اردبیل، بروجرد، اصفهان، اهواز، دامغان، خوی، ساوه، سبزوار، خراسان، قم، ری و تعدادی شهر دیگر نام برده اند که البته در زمینه تعداد این نفرات از هر شهر که در این روایت آمده، براساس اصل «بدا» به معنی تغییر پیدا کردن مقدرات الهی، نمی توان به قطعیت رسید اما ذکر شده است که در مجموع از این 313 نفر ، 40 نفر ایرانی هستند.


تصاویر روز تاسوعا و عاشورای حسینی در ابهر

7lgs4830bk6zp1v7bjx6.jpg 

عکس ها از: شایان حاجی قربانی ابهری


اطلاعیه گروه ابهر شناسی نور ایران/آتش سوزی جنگل ابهر

دوشنبه 25 مرداد 1395
1 قبل از ظهر
m6cpb93sweo2lof6gjhn.jpg
به گزارش گروه ابهر شناسی نور ایران روز پنجشنبه21مرداد1395 جنگل ابهر مورد آتش سوزی شدید قرار گرفت و در عصر این روز ماموران آتش نشانی فعالیت های زیادی برای خاموش کردن آتش انجام دادند که با وجود امکانات کم و محدود باعث شد آتش تا شب ادامه یابد و خسارات زیادی به جنگل وارد شد.


میزان باسوادی در ابهر از میانگین کشوری بالاتر است

دوشنبه 04 مرداد 1395
7 قبل از ظهر

مدیر آموزش و پرورش شهرستان ابهر گفت: میزان باسوادی در شهرستان ابهر از میانگین کشوری نیز بالاتر است.


بازدید 3000 گردشگر از روستای هدف گردشگری درسجین ابهر

خبرگزاری فارس: بازدید 3000 گردشگر از روستای هدف گردشگری درسجین ابهر

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابهر گفت: طی تعطیلات اخیر حدود 3 هزار گردشگر از روستای هدف گردشگری درسجین شهرستان ابهر بازدید کردند. 

ابهررود دوباره متولد شد+تصاویر رودخانه ابهررود-10فروردین1395

چهارشنبه 11 فروردين 1395
5 بعد از ظهر
ابهررود دوباره متولد شد+تصاویر رودخانه ابهررود-10فروردین1395 

به گزارش وبگاه اطلاع رسانی گروه ابهر شناسی نور ایران: بعد از بارش های فروان در منطقه ابهررود باعث پر آب شدن رودخانه ابهررود شد.

حدود10سال پیش ابهررود به دلیل 1-بسته شدن چند سد مانند:سدکینه ورس،سدچرگر و... 2-کم شدن بارش برف و باران و حفاری چاه های غیر مجاز ، خشک و یا در صورت بارندگی آب کمی داشت،بعد از چند سال ،شهرداری ابهر سعی کرد فاضلاب شهری رودخانه ابهررود هدایت کرد و بعد ها تصمیم به کوچک کردن رودخانه ابهررود شد و توانستند به راحتی فاضلاب شهری را به داخل رودخانه بریزند بدون آن که فاضلاب بیشتر پخش شود،شهرداری این کار ها حدود 3سال پیش تا پاییز1394 ادامه داشت  و به دلیل بارش برف و باران این کار را متوقف شد تا این که در فروردین1395 بعد از بارش های فراوان در این منطقه باعث پر آب شدن رودخانه ابهررود شد و موجب شادی مردم و کشاورزان ابهر و دیگر مناطق شد،مردم شهر ابهر و دیگر مناطق  به دلیل پر آب شدن ابهررود به تماشای این رودخانه می پردازند.

این رودخانه دارای دو شاخه اصلی است که یکی از آنها از کوه های الله اکبر سلطانیه سرچشمه می گیرد و از صایین قلعه،هیدج،خرمدره عبور می کند و شاخه دیگری از کوه های ملاداغی سر چشمه گرفته و پس از عبور از رودخانه کینه ورس به رودخانه ابهررود شهر ابهر می پیوندد و از تاکستان عبور کرده و به دشت قزوین می ریزد و در آخر به دریاچه قم می ریزد. 

مسئول گروه ابهرشناسی نور ایران به مناسبت پر آب شدن رودخانه ابهررود به همه کشاورزان و مردم ابهر  تبریک گفت و آرزوی سالی پر باران و برکت و همچنین جلوگیری از حفاری چاه های غیر مجاز را می کند.

مسئول گروه ابهرشناسی نور ایران به مناسبت پر آب شدن رودخانه ابهررود به همه کشاورزان و مردم ابهر  تبریک گفت و آرزوی سالی پر باران و برکت و همچنین جلوگیری از حفاری چاه های غیر مجاز را می کند.

عکس ها از: شایان حاجی قربانیسال نو مبارک

چهارشنبه 04 فروردين 1395
4 بعد از ظهر

سال نو مبارک

روابط عمومی وبگاه ابهر1378


دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست بیدار شوند

مسئول گروه ابهر شناسی نور ایران:

دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست بیدار شوند

امروزه قانون در راس هر نظام  یا دولتی بسیار مهم است، زیرا اگر قانون نباشد هر فردی می تواند هر کاری که می خواهد انجام دهد،اما با وجود این امروزه کسانی هستند که قانون را زیرپا می گذارند و یا کسانی هم هستند که قانون را به نفع خود تمام می کند،مثلا در شهری که چندین هزارسال قدمت تاریخی و ملی دارد افرادی سودجو می آیند ومدیر یک اداره می شوند و مکان های تاریخی/طبیعی آن شهر را تخریب می کنند ویا به غارت می برند، مانند شهر ابهر که بقایا و آثاری تاریخی و طبیعی از هزاران سال پیش پابرجا ماده است، ولی افرادی به میدان آمده اند که فقط شعار می دهند و خبری از عمل نیست! اگر امروز در عرصه های گردشگری از مناطق دیگر دور افتاده ایم،به خاطر کار شکنی های مسئولانی است که بهتر است بگوییم بی مسئولیت اند ،که همیشه خواستار کار های جدید هستند در قبال آن تخریب مکان های تاریخی و منابع طبیعی. 

این مثل را شنیده ایم که بار کج به منزل نمی رسد؟ وصف حال کسانی است که در این شهر مسئولیتی را بر عهده دارند که معلوم نیست به دنبال چه چیزی در این شهر می گردند  و معلوم نیست کدام انسان تحصیل کرده ای آن ها را به این مقام منصوب کرده است! الله علم. خودشان می دانند و وجدان کاریشان،اگر می توانند قانون را به اسم خود تمام کنند،اگر می توانند قانون را با پول پاک کنند واگر می توانند سر دادگاه و قاضی را کلاه بگذارند اما در روز قیامت،روز رستاخیز،روز حساب و کتاب چه می توانند بکنند؟ جواب خدا چه می دهند؟

آنهایی که جنگل ها را قلع و قمع می کنند به بهانه ساخت حوزه علمیه و دادگستری ، آنهایی که مکان های تاریخی چند هزار ساله ابهر را تخریب می کنند به بهانه ساخت جاده و آن هایی که بنا های تاریخی ، فرهنگی ،اجتماعی را تخریب می کنند به بهانه ساخت پارکینک و ساختمان تجاری برای زدن  پول های مردم در جیب های خودشان، در این گرانی بازارها. آنها دلسوز مردم ابهر نیستند ، اصلا آنها از ما نیستند منظور از ما مردم است ، مردمی که چندین بار مورد حمله قرار گرفته اند، از زمان حمله اعراب گرفته تا حمله وهشیانه قوم مغول و جنگ هشت سال دفاع مقدس، کسانی که هم از جان مایه گذاشتند و هم از سرمایه هایشان ، اما کسانی بودن و هستند که ابهر را به اشغال خود در آوردند ، آنها کسانی هستند که از مناطق جنگ زده جنوب و روستاها اطراف به ابهر آمدند تا پناه گاهی امن بیابند ، اما بعضی از آنها هدف های شوم و بیهوده ای داشند، مانند از بین بردن محیط زیست و میراث فرهنگی ، کسانی که امروز به خیال خود در ابهر جای پا محکم کردند و می تواند محیط زیست و میراث فرهنگی این شهر را نابود کنند. کورخوانده اند ، با این کار ها به جرم و جنایت خود را بیشتر می کنند و روزی می رسد که دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست به آنها درس خوبی می دهند تا درس عبرتی برای دیگران باشد. شهر تاریخی ابهر دشمنان زیادی دارد که در مکان های متروکه و یا کم تر کسی که از آنجا عبور می کند مخفی می شوند و اهداف شوم و مخرب خود را علیه منابع طبیعی و مکان های تاریخی ابهر برنامه ریزی می کنند،مکان های مانند:قلعه تپه،جنگل،ابهرود و...  برنامه ریزی های اصلی در مکانی امن و آرام انجام می گیرد که ازصبح تا شب ادامه دارد آنجا مکانی است که برای گمراه کردن مردم تلویزیون شهری می سازد ودر آن می نویسد: جای زباله در جوی آب نیست! خود زباله و فاضلاب شهری را به رودخانه ابهررود هدایت می کنند ، آن هایی که مردم را گول می زنند به بهانه ساخت پارک های محله ای و غیره، مکان که نقشه تراشی می کند شهرداری ابهر است که ازسه سال گذشته تا کنون به محیط زیست و میراث فرهنگی حمله های بسیاری کرده و همیشه هدفش تخریب منابع طبیعی و مکان های تاریخی و ساخت پارکینگ،برج های تجاری،پارک،حوزه علمیه،دادگستری،جاده و دیگر اهدافی که در راه است را خدا می داند. شهرداری ابهر از یک طرف جنگل بزرگ ابهر را تخریب می کند و از یک طرف در روز درختکاری ، درختان کوچک را در یک ردیف محدود می کارد،این اوج بی مسئولیتی است.

شهرداری ابهر در این سه سال پیش تا کنون تخریب های عظیمی بر ضد مردم ابهر انجام داده است که گوشه ای از آن تخریب محیط زیست و میراث فرهنگی شهر ابهر است بسیار برای شهر ابهر و مردم این شهر مهم است،چون اگر محیط زیست تخریب شود زندگی برای انسان سخت و دشوار می شود و اگر میراث فرهنگی تخریب شود تاریخچه چند هزارساله یک ملت از بین می رود و سندی باقی نمی ماند"میراث فرهنگی شناسنامه یک ملت است" و از میراث فرهنگی میتوان در عرصه صنعت گرشگری استفاده کرد و همچنین می توان چندین نفر را به اشتغال در آورد، پس باید در مقابل کسانی که طبیعت و مکان های تاریخی را تخریب می کنند ایستادگی و مقاومت کرد تا روزی که دشمنان دست از تخریب محیط زیست و میراث فرهنگی بردارند و به سزای اعمالشان برسند،هیچ فرقی نمی کند که یک فرد عادی باشد یا مدیر یک اداره ، قانون برای همه یکسان است! مگر غیر از این است؟

باید امروز دست به کار شد و جلوی همه ی افراد سودجو ای که می خواهند میراث فرهنگی و محیط زیست ابهر را تخریب و یا به غارت ببرند را گرفت ، فردا دیر است ، باید بدانیم که خواستن توانستن است، این کار ها نیازمند یک اراده قوی و استوار وپایدار است همین کافیست برای شروع،امیدوارم هر چه زود تر مکان های تاریخی و طبیعی ابهر که در معرض خطر اند، محافظت شوند تا روزی سندی باشد برای آیندگان.

 نوروز1395نزدیک است اما قلعه تپه ابهر تاکنون به عنوان یک مکان تاریخی،طبیعی و گردشگری شناخته شده نیست،با وجود این که قلعه تپه در تاریخ7مهر1381ثبت ملی ایران شده است به شماره 6170،اما تا همین امروز به عنوان یک مکان حفاظت شده شناخته شده نیست،چرا؟ مگر قلعه تپه جزو میراث فرهنگی و محیط زیست نیست؟ پس چرا حفاظت نمی شود؟ هیچ اداره ای به فکر مکان های تاریخی یا طبیعی ابهر که نام های آن مکان های با ارزش عبارت اند از:ابهررود،جنگل،قلعه تپه و... نیستند، حتا اداره میراث فرهنگی شهرستان ابهر، نمی تواند قلعه تپه را حفاظت کند به دلایلی، اداره محیط زیست شهرستان ابهر هم به شهرداری ابهر شکایت هایی کرده است اما شهرداری به روی خود نمی آورد. در این ماه قلعه تپه ابهر از دو طرف ضربه خود از یک طرف تخریب تازه اطراف دیوار تاریخی آن تخریب و حفاری شد به دست چند جوان و از طرفی دیگر به چمن تاریخی/طبیعی که سوزانده شد (در نزدیکی دیوار تاریخی تخریب شده) 

امروز شهر ابهر به افرادی نیاز دارد تا از محیط زیست و میراث فرهنگی محافظت کند،چون یک دست صدا ندارد و باید چندین نفر،چندصدنفر ویا هزاران نفر از میراث فرهنگی و محیط زیست ابهر که در خطر بزرگی است، مگربه غیر از این است که "حفاظت از میراث فرهنگی و محیط زیست مجاهدت به حساب می آید" پس هر شهروند ابهری که احساس می کند که توانایی حفاظت از منابع طبیعی و مکان های تاریخی ابهر را دارد  ، به پا خیزد و به جمع دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست به پیوندد،چه درشبکه های اجتماعی،چه در رسانه صداوسیما و یا در فضای واقعی و حقیقی حضور پیدا کنند، قدرت یک ملت در وجود آن ملت است که باید به نمایش گزاشته شود.

به امید آن روزی که همه ی مردم این مرز و بوم از سمرات میراث فرهنگی و محیط زیست بیشتر با خبر باشیم،به امید روزی که در سال جدید حماسه ای در ارسه منابع طبیعی و مکان های تاریخی بسازیم،زمان آن رسیده است که دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست بیدار شوند. 

شایان حاجی قربانی(مسئول گروه ابهر شناسی نور ایران)-اسفندماه1394-ابهر

http://asni.mihanblog.com


ابهر28سال قبل-امامزاده اسحاق وآرامگاه پیراحمد

پنجشنبه 13 اسفند 1394
2 قبل از ظهر

ابهر28سال قبل-امامزاده اسحاق و آرامگاه پیر احمد

ابهر:مصلی،میدان شهید رجایی،امامزاده اسحاق و آرمگاه پیر احمد،28سال قبل،تصویربرداری از آرشیو سعد حاجی خانی .


تصاویر به دست رسیده از مسجد جامع ابهر/حضور مردم ابهر در شب هفتم اسفند1394

تصاویر به دست رسیده از مسجد جامع ابهر/حضور مردم ابهر در شب هفتم اسفند1394

عکاس:شایان حاجی قربانی


تصاویر حضور مردم ابهر در انتخابات ۷ اسفند

تصاویر حضور مردم ابهر در انتخابات7 اسفند


تصاویر مردم ابهری در راهپیمایی 22 بهمن 1394 جشن 37 سالگی بهار انقلاب ایران


وضعیت قلعه تپه ابهر و دیوارهای تاریخی آن

پنجشنبه 08 بهمن 1394
10 قبل از ظهر

وضعیت قلعه تپه ابهر و دیوار های تاریخی آن


این وبگاه برای معرفی بیشتر تاریخ و فرهنگ ایران ابهر و دیگر مناطق قدیم و جدید آن درتاریخ 25 مرداد 1393 تاسیس شده و امید واریم بینندگان ایران و ابهر را بیشتر بشناسند و به دیگران اطلاع دهند .
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به وبگاه ابهر است. || طراح قالب avazak.ir

ابزار منو ثابت

آوازک