رادیو اینترنتی ابهر

رادیو اینترنتی ابهر

 دانستنی های علوم تجربی - page 2

لینک دانلود اپلیکشن رادیو اف ام :

app RADIO FM

 

معرفی سایت پارس ابهر- سایت ملی شهر ابهر

سایت پارس ابهر:


http://parsabhar.ir

وب سایت پارس ابهر با هدف ایجاد اطلاع رسانی موضوعات جدید برای همشهریان ابهری و مردم منطقه ابهررود ساخته شده است، که تلاش بر این است که به روز باشیم و بازدید کنندگان از سایت ما به خوبی استفاده کنند… این وب سایت در قالب مطالب خبری، فرهنگی و اجتماعی، تاریخی، محیط زیست، مذهبی، علمی، ورزشی، گردشگری و…فعالیت می کند.


تلفن: 09198456563(ساعات پاسخگویی: 9صبح تا 12و از ساعت 4 بعد از ظهر و 4عصر تا 6)

ایمیل: shayanabhary78@gmail.com

آدرس: ایران - ابهر - طالقانی شمالی

ابهر - از نگاه دیگر


ابهر بر ایران واقع شده‌است
ابهر
ابهر روی نقشه ایران۳۶.۰۸° شمالی ۴۹.۱۳° شر
http://up.ghalebgraph.ir/up/galebgraph/file/1394/07/ استان ابهر692396.bmp

شماره های مهم ابهر

http://up.ghalebgraph.ir/up/galebgraph/file/1394/05/img101 - Copy.jpg


فاصله شهر ابهر تا مراكز استان ها

براي ديدن مسير كامل روي نمايش مسير كليك كنيد

 

نام شهر

مسافت كيلومتر

مسير روي نقشه

اراك

380

نمايش مسير

اردبيل

374

نمايش مسير

اروميه

546

نمايش مسير

اصفهان

675

نمايش مسير

اهواز

916

نمايش مسير

ايلام

587

نمايش مسير

بجنورد

975

نمايش مسير

بندر عباس

1747

نمايش مسير

بوشهر

1283

نمايش مسير

بيرجند

1432

نمايش مسير

تبريز

391

نمايش مسير

تهران

240

نمايش مسير

خرم آباد

546

نمايش مسير

رشت

185

نمايش مسير

زاهدان

1726

نمايش مسير

زنجان

90

نمايش مسير

ساري

500

نمايش مسير

سمنان

464

نمايش مسير

سنندج

346

نمايش مسير

شهركرد

778

نمايش مسير

شيراز

1160

نمايش مسير

قزوين

72

نمايش مسير

قم

377

نمايش مسير

كرج

203

نمايش مسير

كرمان

1218

نمايش مسير

كرمانشاه

419

نمايش مسير

گرگان

634

نمايش مسير

مشهد

1141

نمايش مسير

همدان

234

نمايش مسير

ياسوج

1002

نمايش مسير

يزد

857

نمايش مسير

مستند ایران - ابهر 

دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست بیدار شوند

مسئول گروه ابهر شناسی نور ایران:

دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست بیدار شوند

امروزه قانون در راس هر نظام  یا دولتی بسیار مهم است، زیرا اگر قانون نباشد هر فردی می تواند هر کاری که می خواهد انجام دهد،اما با وجود این امروزه کسانی هستند که قانون را زیرپا می گذارند و یا کسانی هم هستند که قانون را به نفع خود تمام می کند،مثلا در شهری که چندین هزارسال قدمت تاریخی و ملی دارد افرادی سودجو می آیند ومدیر یک اداره می شوند و مکان های تاریخی/طبیعی آن شهر را تخریب می کنند ویا به غارت می برند، مانند شهر ابهر که بقایا و آثاری تاریخی و طبیعی از هزاران سال پیش پابرجا ماده است، ولی افرادی به میدان آمده اند که فقط شعار می دهند و خبری از عمل نیست! اگر امروز در عرصه های گردشگری از مناطق دیگر دور افتاده ایم،به خاطر کار شکنی های مسئولانی است که بهتر است بگوییم بی مسئولیت اند ،که همیشه خواستار کار های جدید هستند در قبال آن تخریب مکان های تاریخی و منابع طبیعی. 

این مثل را شنیده ایم که بار کج به منزل نمی رسد؟ وصف حال کسانی است که در این شهر مسئولیتی را بر عهده دارند که معلوم نیست به دنبال چه چیزی در این شهر می گردند  و معلوم نیست کدام انسان تحصیل کرده ای آن ها را به این مقام منصوب کرده است! الله علم. خودشان می دانند و وجدان کاریشان،اگر می توانند قانون را به اسم خود تمام کنند،اگر می توانند قانون را با پول پاک کنند واگر می توانند سر دادگاه و قاضی را کلاه بگذارند اما در روز قیامت،روز رستاخیز،روز حساب و کتاب چه می توانند بکنند؟ جواب خدا چه می دهند؟

آنهایی که جنگل ها را قلع و قمع می کنند به بهانه ساخت حوزه علمیه و دادگستری ، آنهایی که مکان های تاریخی چند هزار ساله ابهر را تخریب می کنند به بهانه ساخت جاده و آن هایی که بنا های تاریخی ، فرهنگی ،اجتماعی را تخریب می کنند به بهانه ساخت پارکینک و ساختمان تجاری برای زدن  پول های مردم در جیب های خودشان، در این گرانی بازارها. آنها دلسوز مردم ابهر نیستند ، اصلا آنها از ما نیستند منظور از ما مردم است ، مردمی که چندین بار مورد حمله قرار گرفته اند، از زمان حمله اعراب گرفته تا حمله وهشیانه قوم مغول و جنگ هشت سال دفاع مقدس، کسانی که هم از جان مایه گذاشتند و هم از سرمایه هایشان ، اما کسانی بودن و هستند که ابهر را به اشغال خود در آوردند ، آنها کسانی هستند که از مناطق جنگ زده جنوب و روستاها اطراف به ابهر آمدند تا پناه گاهی امن بیابند ، اما بعضی از آنها هدف های شوم و بیهوده ای داشند، مانند از بین بردن محیط زیست و میراث فرهنگی ، کسانی که امروز به خیال خود در ابهر جای پا محکم کردند و می تواند محیط زیست و میراث فرهنگی این شهر را نابود کنند. کورخوانده اند ، با این کار ها به جرم و جنایت خود را بیشتر می کنند و روزی می رسد که دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست به آنها درس خوبی می دهند تا درس عبرتی برای دیگران باشد. شهر تاریخی ابهر دشمنان زیادی دارد که در مکان های متروکه و یا کم تر کسی که از آنجا عبور می کند مخفی می شوند و اهداف شوم و مخرب خود را علیه منابع طبیعی و مکان های تاریخی ابهر برنامه ریزی می کنند،مکان های مانند:قلعه تپه،جنگل،ابهرود و...  برنامه ریزی های اصلی در مکانی امن و آرام انجام می گیرد که ازصبح تا شب ادامه دارد آنجا مکانی است که برای گمراه کردن مردم تلویزیون شهری می سازد ودر آن می نویسد: جای زباله در جوی آب نیست! خود زباله و فاضلاب شهری را به رودخانه ابهررود هدایت می کنند ، آن هایی که مردم را گول می زنند به بهانه ساخت پارک های محله ای و غیره، مکان که نقشه تراشی می کند شهرداری ابهر است که ازسه سال گذشته تا کنون به محیط زیست و میراث فرهنگی حمله های بسیاری کرده و همیشه هدفش تخریب منابع طبیعی و مکان های تاریخی و ساخت پارکینگ،برج های تجاری،پارک،حوزه علمیه،دادگستری،جاده و دیگر اهدافی که در راه است را خدا می داند. شهرداری ابهر از یک طرف جنگل بزرگ ابهر را تخریب می کند و از یک طرف در روز درختکاری ، درختان کوچک را در یک ردیف محدود می کارد،این اوج بی مسئولیتی است.

شهرداری ابهر در این سه سال پیش تا کنون تخریب های عظیمی بر ضد مردم ابهر انجام داده است که گوشه ای از آن تخریب محیط زیست و میراث فرهنگی شهر ابهر است بسیار برای شهر ابهر و مردم این شهر مهم است،چون اگر محیط زیست تخریب شود زندگی برای انسان سخت و دشوار می شود و اگر میراث فرهنگی تخریب شود تاریخچه چند هزارساله یک ملت از بین می رود و سندی باقی نمی ماند"میراث فرهنگی شناسنامه یک ملت است" و از میراث فرهنگی میتوان در عرصه صنعت گرشگری استفاده کرد و همچنین می توان چندین نفر را به اشتغال در آورد، پس باید در مقابل کسانی که طبیعت و مکان های تاریخی را تخریب می کنند ایستادگی و مقاومت کرد تا روزی که دشمنان دست از تخریب محیط زیست و میراث فرهنگی بردارند و به سزای اعمالشان برسند،هیچ فرقی نمی کند که یک فرد عادی باشد یا مدیر یک اداره ، قانون برای همه یکسان است! مگر غیر از این است؟

باید امروز دست به کار شد و جلوی همه ی افراد سودجو ای که می خواهند میراث فرهنگی و محیط زیست ابهر را تخریب و یا به غارت ببرند را گرفت ، فردا دیر است ، باید بدانیم که خواستن توانستن است، این کار ها نیازمند یک اراده قوی و استوار وپایدار است همین کافیست برای شروع،امیدوارم هر چه زود تر مکان های تاریخی و طبیعی ابهر که در معرض خطر اند، محافظت شوند تا روزی سندی باشد برای آیندگان.

 نوروز1395نزدیک است اما قلعه تپه ابهر تاکنون به عنوان یک مکان تاریخی،طبیعی و گردشگری شناخته شده نیست،با وجود این که قلعه تپه در تاریخ7مهر1381ثبت ملی ایران شده است به شماره 6170،اما تا همین امروز به عنوان یک مکان حفاظت شده شناخته شده نیست،چرا؟ مگر قلعه تپه جزو میراث فرهنگی و محیط زیست نیست؟ پس چرا حفاظت نمی شود؟ هیچ اداره ای به فکر مکان های تاریخی یا طبیعی ابهر که نام های آن مکان های با ارزش عبارت اند از:ابهررود،جنگل،قلعه تپه و... نیستند، حتا اداره میراث فرهنگی شهرستان ابهر، نمی تواند قلعه تپه را حفاظت کند به دلایلی، اداره محیط زیست شهرستان ابهر هم به شهرداری ابهر شکایت هایی کرده است اما شهرداری به روی خود نمی آورد. در این ماه قلعه تپه ابهر از دو طرف ضربه خود از یک طرف تخریب تازه اطراف دیوار تاریخی آن تخریب و حفاری شد به دست چند جوان و از طرفی دیگر به چمن تاریخی/طبیعی که سوزانده شد (در نزدیکی دیوار تاریخی تخریب شده) 

امروز شهر ابهر به افرادی نیاز دارد تا از محیط زیست و میراث فرهنگی محافظت کند،چون یک دست صدا ندارد و باید چندین نفر،چندصدنفر ویا هزاران نفر از میراث فرهنگی و محیط زیست ابهر که در خطر بزرگی است، مگربه غیر از این است که "حفاظت از میراث فرهنگی و محیط زیست مجاهدت به حساب می آید" پس هر شهروند ابهری که احساس می کند که توانایی حفاظت از منابع طبیعی و مکان های تاریخی ابهر را دارد  ، به پا خیزد و به جمع دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست به پیوندد،چه درشبکه های اجتماعی،چه در رسانه صداوسیما و یا در فضای واقعی و حقیقی حضور پیدا کنند، قدرت یک ملت در وجود آن ملت است که باید به نمایش گزاشته شود.

به امید آن روزی که همه ی مردم این مرز و بوم از سمرات میراث فرهنگی و محیط زیست بیشتر با خبر باشیم،به امید روزی که در سال جدید حماسه ای در ارسه منابع طبیعی و مکان های تاریخی بسازیم،زمان آن رسیده است که دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست بیدار شوند. 

شایان حاجی قربانی(مسئول گروه ابهر شناسی نور ایران)-اسفندماه1394-ابهر

http://asni.mihanblog.com


ابهر28سال قبل-امامزاده اسحاق وآرامگاه پیراحمد

پنجشنبه 13 اسفند 1394
2 قبل از ظهر

ابهر28سال قبل-امامزاده اسحاق و آرامگاه پیر احمد

ابهر:مصلی،میدان شهید رجایی،امامزاده اسحاق و آرمگاه پیر احمد،28سال قبل،تصویربرداری از آرشیو سعد حاجی خانی .


این وبگاه برای معرفی بیشتر تاریخ و فرهنگ ایران ابهر و دیگر مناطق قدیم و جدید آن درتاریخ 25 مرداد 1393 تاسیس شده و امید واریم بینندگان ایران و ابهر را بیشتر بشناسند و به دیگران اطلاع دهند .
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به وبگاه ابهر است. || طراح قالب avazak.ir

ابزار منو ثابت

آوازک