وبگاه ابهر1378- وبگاه هر ایرانی و ابهری
وبگاه ابهر1378-http://abhar1378.rozblog.com
قالب وبلاگ http://abhar1378.rozblog.com
منو اصلی

            

 

http://up.ghalebgraph.ir/up/galebgraph/file/1394/07/New Bitmap Image (5) - Copy - Copy - Copy.bmp


  


به زودی...

             

  

     به زودی...

ویدیو های وبگاه ابهر1378

             

       ویدیوهای

   وبگاه ابهر1378

نظر سنجی
نظر شما در رابطه با وبگاه ابهر1378 چیست؟ساعت

اوقات شرعی - ابهر
سخنی از بهشت
ذکر ایام هفته
قرآن آنلاین
تقویم
دیکشنری آنلاین
فرهنگی هنری
ابهر


ابهر بر ایران واقع شده‌است
ابهر
ابهر روی نقشه ایران۳۶.۰۸° شمالی ۴۹.۱۳° شر
http://up.ghalebgraph.ir/up/galebgraph/file/1394/07/ استان ابهر692396.bmp

شماره های مهم ابهر

http://up.ghalebgraph.ir/up/galebgraph/file/1394/05/img101 - Copy.jpg


فاصله شهر ابهر تا مراكز استان ها

براي ديدن مسير كامل روي نمايش مسير كليك كنيد

 

نام شهر

مسافت كيلومتر

مسير روي نقشه

اراك

380

نمايش مسير

اردبيل

374

نمايش مسير

اروميه

546

نمايش مسير

اصفهان

675

نمايش مسير

اهواز

916

نمايش مسير

ايلام

587

نمايش مسير

بجنورد

975

نمايش مسير

بندر عباس

1747

نمايش مسير

بوشهر

1283

نمايش مسير

بيرجند

1432

نمايش مسير

تبريز

391

نمايش مسير

تهران

240

نمايش مسير

خرم آباد

546

نمايش مسير

رشت

185

نمايش مسير

زاهدان

1726

نمايش مسير

زنجان

90

نمايش مسير

ساري

500

نمايش مسير

سمنان

464

نمايش مسير

سنندج

346

نمايش مسير

شهركرد

778

نمايش مسير

شيراز

1160

نمايش مسير

قزوين

72

نمايش مسير

قم

377

نمايش مسير

كرج

203

نمايش مسير

كرمان

1218

نمايش مسير

كرمانشاه

419

نمايش مسير

گرگان

634

نمايش مسير

مشهد

1141

نمايش مسير

همدان

234

نمايش مسير

ياسوج

1002

نمايش مسير

يزد

857

نمايش مسير

مستند ایران - ابهر 


اقلیم ایران-ابهر

اقلیم ایران-ابهر

شبکه نسیممستند شهرستان ابهر(شهریورماه1394)

مستند شهرستان ابهر

(شهریورماه1394)

شبکه سه

تاریخ:7شهریور1394

تاریخ:8شهریور1394

تاریخ:9شهریور1394

 

تاریخ:10شهریور1394

تاریخ:11شهریور1394


ابهررود دوباره متولد شد+تصاویر رودخانه ابهررود-10فروردین1395 

به گزارش وبگاه اطلاع رسانی گروه ابهر شناسی نور ایران: بعد از بارش های فروان در منطقه ابهررود باعث پر آب شدن رودخانه ابهررود شد.

حدود10سال پیش ابهررود به دلیل 1-بسته شدن چند سد مانند:سدکینه ورس،سدچرگر و... 2-کم شدن بارش برف و باران و حفاری چاه های غیر مجاز ، خشک و یا در صورت بارندگی آب کمی داشت،بعد از چند سال ،شهرداری ابهر سعی کرد فاضلاب شهری رودخانه ابهررود هدایت کرد و بعد ها تصمیم به کوچک کردن رودخانه ابهررود شد و توانستند به راحتی فاضلاب شهری را به داخل رودخانه بریزند بدون آن که فاضلاب بیشتر پخش شود،شهرداری این کار ها حدود 3سال پیش تا پاییز1394 ادامه داشت  و به دلیل بارش برف و باران این کار را متوقف شد تا این که در فروردین1395 بعد از بارش های فراوان در این منطقه باعث پر آب شدن رودخانه ابهررود شد و موجب شادی مردم و کشاورزان ابهر و دیگر مناطق شد،مردم شهر ابهر و دیگر مناطق  به دلیل پر آب شدن ابهررود به تماشای این رودخانه می پردازند.

این رودخانه دارای دو شاخه اصلی است که یکی از آنها از کوه های الله اکبر سلطانیه سرچشمه می گیرد و از صایین قلعه،هیدج،خرمدره عبور می کند و شاخه دیگری از کوه های ملاداغی سر چشمه گرفته و پس از عبور از رودخانه کینه ورس به رودخانه ابهررود شهر ابهر می پیوندد و از تاکستان عبور کرده و به دشت قزوین می ریزد و در آخر به دریاچه قم می ریزد. 

مسئول گروه ابهرشناسی نور ایران به مناسبت پر آب شدن رودخانه ابهررود به همه کشاورزان و مردم ابهر  تبریک گفت و آرزوی سالی پر باران و برکت و همچنین جلوگیری از حفاری چاه های غیر مجاز را می کند.

مسئول گروه ابهرشناسی نور ایران به مناسبت پر آب شدن رودخانه ابهررود به همه کشاورزان و مردم ابهر  تبریک گفت و آرزوی سالی پر باران و برکت و همچنین جلوگیری از حفاری چاه های غیر مجاز را می کند.

عکس ها از: شایان حاجی قربانی
درباره : ایران , ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر , ابهر رود ,
بازدید : 51
[ چهارشنبه 11 فروردين 1395 ] [ چهارشنبه 11 فروردين 1395 ] [ وبگاه ابهر1378 ]
[ چهارشنبه 03 تير 1394 ] [ چهارشنبه 03 تير 1394 ] [ وبگاه ابهر1378 ]

آبشار کله خانه ابهر-بزرگترین آبشار استان

آبشار گله خانه (کله خانه)، ابهر

حسن جاده های باریک و قدیمی این است که بعضی از انها از داخل تونل درختان حاشیه رد می شوند و تصاویر زیبا از طبیعت را برای شما به نمایش می گذارند که لذتی پایان ناپذیر برایتان به همراه می اورد.اگر از جاده شمالی ابهر خارج شوید و مسیر جاده رشت به روستای مرشون را طی کنید در اواسط جاده به تابلویی می رسید که روستای کله خانه را در دست چپ جاده نمایش می دهد که در انتهای مسیر پر پیچ و خم و زیبای جاده تصویری از تابش نور خورشید بر سطح اب رودخانه و پلی بر بالای ان ،زبان را به ستایش زیبایی این منظره وا می کند.روستای کله خانه که با ابشار نزدیک به ان همنام است به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان ابهر معروف است. پس از پشت سر گذاشتن این پل به همان روستا می رسید که اگر در امتداد مسیر رودخانه ،در سمت جاده ای که وارد روستا می شود حرکت کنید صدای پای ابشار را خواهید شنید و در همین لحظه است که سکوت طبیعت در کنار صدای اب رودخانه و ریزش اب به پایین آبشار در این منطقه حتما محسورتان خواهد کرد.  مدیراداره میراث فرهنگى و گردشگرى شهرستان ابهر  از مسیرگشایى آبشارکله خانه در شمال ابهر خبر داد و گفت: این آبشار به طول یک هزار متر و عرض  30/1 متر براى بازدید و دسترسى گردشگران مسیرگشایى شده است.

آبشار گله خانه ابهر در موقعیت جغرافیایی E4919 N3619 در استان زنجان واقع است. اين آبشار در 15 کيلومتري شمال شرق ابهر و در مسير ييلاق مرشون(مرچين) واقع شده است. مسير دسترسي به آبشار گله خانه(کوله خانه) از ميان باغات پربار و درختان سرسبز منطقه مي گذرد که در آن ميان درختان بلند سپيدار و گردو، جلوه خاصي دارند. تقريبا يک کيلومتر مانده به روستاي مرشون،يک راه انحرافي خاکي در کنار جاده مي باشد که به روستا و آبشار گله خانه منتهي مي شود. در کنار روستا، رودخانه کوچکي جاري است که با حرکت در امتداد رودخانه و به سمت پايين به آبشار آن خواهيد رسيد. شهرستان ابهر و خرمدره در دره اي بسيار سرسبز و زيبا واقع شده اند و به جهت داشتن خاکي حاصلخيز و اقليمي مطلوب، يکي از مراکز اصلي توليدات زراعي و باغي استان زنجان محسوب مي شوند.درباره : ایران , ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر ,
بازدید : 34
[ سه شنبه 02 تير 1394 ] [ سه شنبه 02 تير 1394 ] [ وبگاه ابهر1378 ]

پارک پردیس و ابهر رود(فروردین ماه 1394)درباره : ایران , ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر , ابهر رود , پارک پردیس ابهر , ویدیو ها ,
بازدید : 17
[ دوشنبه 01 تير 1394 ] [ دوشنبه 01 تير 1394 ] [ وبگاه ابهر1378 ]

ابهر رود (2)درباره : ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر , ابهر رود ,
بازدید : 23
[ شنبه 05 ارديبهشت 1394 ] [ شنبه 05 ارديبهشت 1394 ] [ وبگاه ابهر1378 ]

ابهردرفصل بهار(8)

مجسمه دو پرنده درپارک پردیس ابهردرباره : ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر , پارک پردیس ابهر , ابهر در فصل بهار ,
بازدید : 24
[ سه شنبه 01 ارديبهشت 1394 ] [ سه شنبه 01 ارديبهشت 1394 ] [ وبگاه ابهر1378 ]

ابهر در فصل بهار(4)

سدکینه ورس
درباره : ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر , ابهر در فصل بهار ,
برچسب ها : شهرستان ابهر ,
بازدید : 11
[ سه شنبه 11 فروردين 1394 ] [ سه شنبه 11 فروردين 1394 ] [ وبگاه ابهر1378 ]

ابهر در فصل بهار(3)

سدکینه ورس
درباره : ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر , ابهر در فصل بهار ,
برچسب ها : شهرستان ابهر ,
بازدید : 37
[ یکشنبه 09 فروردين 1394 ] [ یکشنبه 09 فروردين 1394 ] [ وبگاه ابهر1378 ]

ابهر در فصل بهار(1)

باغات ابهردرباره : ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر , ابهر در فصل بهار ,
برچسب ها : شهرستان ابهر ,
بازدید : 36
[ چهارشنبه 05 فروردين 1394 ] [ چهارشنبه 05 فروردين 1394 ] [ وبگاه ابهر1378 ]

*جاذبه های گردشگری شهرستان ابهر*

ابهر يکي از مهم ترين و ارزشمند ترين موردهاي جهانگردي و توريستي استان زنجان به شمار مي آيد که براي توسعه و گسترش صنعت گردشگري از توانايي هاي قابل توجهي برخوردار است.

روستاهاي تاريخي و ييلاقي اطراف شهرستان ابهر که نمايانگر جلوه هاي زيباي طبيعي و غلبه انسان بر طبيعت هستند، بقعه زيباي امام زاده ها که از اعتقادات خاص مردم و معماري روزگار خود حکايت دارند، معماري باارزش مساجد، تپه هاي متعدد تاريخي و مهم تر از همه گنبد زيبا و مشهور سلطانيه كه نقطه اوج آثار ديدني منطقه به شمار مي رود، همگي در مجموع نويد يک گردش طولاني و جذاب در طبيعت و تاريخ منطقه را به بازديد کنندگان مي دهند.

وجود آثار تاريخي با شهرت جهاني و همچنين طبيعت زيبا همراه با غارهاي مشهور، سبب شده که شهرستان ابهر همواره از بازديدکنندگان متعدد داخلي و خارجي برخوردار باشد. 

امامزاده شاهزاده زيد الكبير  ابهر 

اين بناي آرامگاهي در منتهي اليه شرق شهرستان ابهر قرار دارد ، كه بر اساس كتاب منتقله الطالبين نسبت شاهزاده زيد الكبير به نخستين پيشواي شيعيان جهان باز مي گردد .

گنبد اين بنا دو پوش و از نوع رك مي باشد كه با گلويي مخروطي و بلند خود تداعي برجهاي آرامگاهي است ، سبك خاصي كه در سده هاي سوم و چهارم هجري قمري وارد عرصه معماري ايران گرديد ، از جمله ويژگيهاي اين گنبد سطوح خارجي آن است كه داراي پوشش كاشي فيروزه اي مزين به طرحهاي هندسي و كاربندي رنگي زيبا آن بر سطح گچي در نماي داخلي مي باشد .

 اما طبق نظر کارشناسان ؛ بنای چهار ضلعي به شيوه ي بناهاي دوران ايلخاني است كه ايوان هاي شمالي و شرقي آن ، در دوران صفويه ، و ايوان هاي جنوبي و غربي در دوره ي اخير به بنا افزوده شده است . بدنه ي گريو گنبد ، از آجر كاري زيبايي برخوردار است و در بالاي آن ، قطار متناسبي ايجاد شده كه يك لبه ي پيش آمده را بر روي خود حمل مي كند و از روي آن ، بدنه ي مخروطي شكل گنبد بر پا شده است . بلندي دكل بنا ، 13 متر ، ارتفاع گنبد ، و قطر ساقه ي آن 5 متري است . گنبد بنا از نوع دو پوسته بوده كه پوسته ي داخلي آن در ارتفاع 5 متري از سطح بقعه قرار دارد . داخل بنا بدون تزيين است . به جز مقرنسي كه زير گنبد به جاي مانده است . بقعه داراي دو درگاه شرقي و شمالي است كه در چوبي درگاه شمالي ، مشابه درهاي كنده كاري و فلزكاري شده ي زيباي دوران سلجوقي است د اثري نفيس به شمار مي رود .

 

به دليل دخل و تصرف فراوان در طي قرون شكل و پلان اصلي اين بناي قديمي نامعلوم است و تنها سند مكتوبي كه ميتوان بر اساس آن زمان تقريبي ساخت يا تعميرات سازه ها را مشخص كرد قطعه شعري است كه بر روي بدنه در چوبي آن مزين به نگاره هاي گياهي حكاكي شده كه بر اساس حروف ابجد تاريخ 850 هجري قمري بدست مي آيد و به اين ترتيب اين بنا را در رديف مقابر نيمه اول قرن نهم هجري قمري قرار مي دهد.

 روستای قروه

روستاي صخره اي قروه از جمله جاذبه هاي طبيعي شناسايي شده در شهرستان ابهر می باشد که از ارزش هاي تاريخي بالايي بهره مند مي باشند. اين روستاها از يک سو با درهم آميختن طبيعت و تاريخ، خصوصيات اين خطه را به روشني به نمايش مي گذارند و از سوي ديگر نمايانگر غلبه انسان بر محيط هاي سخت طبيعي هستند.

علاوه بر اين، شيوه هاي معيشت و زندگي در بسياري از روستاهاي ايران منحصر به فرد بوده و به عنوان بخشي از نمايه هاي تمدن ديرپاي ايراني به شمار مي آيند که در صورت معرفي بهتر از عوامل جذب طبيعت دوستان خواهد بود.

آرامگاه پیر احمد زهرنوش ابهر

بقعه پیر احمد زهرنوش مربوط به سدهٔ ۶ و ۷ ه. ق. است و در ابهر، حاشیه جنوبی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بقعه پیر احمد زهرنوش مربوط به سدهٔ ۶ و ۷ ه. ق. است و در ابهر، حاشیه جنوبی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنا در واقع بقایای مجموعه ای است که از دو بخش اصلی متصل و مرتبط با هم تشکیل شده است. بخش اول گنبد خانه ای مرتفع که به دلیل وجود سردابه ای در آن، محل دفن یک یا چند شخصیت مهم بوده و بخش دوم فضاهای غرب و شمال غرب گنبد خانه که به گفته برخی پژوهشگران محل خانقاه و عبادتگاه بوده است. تصاویر باقی مانده بنا پیش از مرمت، نشان می دهد ساختمان گنبد خانه علیرغم آسیب های وارده بر آن، پا بر جا بود. اما بخشی که به عنوان خانقاه معروف است، تا حدود زیادی تخریب شده و به صورت تلی از خاک در پیرامون بنا دیده می شد. نقشه این بخش از بنا پس از کاوش های باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی استان آشکار شده است.

توجه به نقشه بنای موجود و نگاهی به متون تاریخی نشان می دهد که این مجموعه دارای دو کارکرد متفاوت بوده است. وجود سردابه در داخل گنبد خانه نشانگر استفاده از این بخش به عنوان یک مکان تدفینی است. هر چند به دلیل حفریات غیر مجاز امروزه اثری از قبر یا قبرهای احتمالی باقی نمانده است، اما شکل سردابه در زیر یک گنبد خانه به عنوان یک مکان تدفینی همواره در معماری دوران اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است. در متون تاریخی نیز به آرامگاه برخی مشاهیر قرون اولیه و میانی شهر ابهر در نزدیکی شهر به خصوص آرامگاه ابوبکر عبدالله بن طاهر ابهری اشاره شده است. به گفته برخی معتمدین در گذشته بر روی سردابه، در داخل گنبد خانه سنگ قبر هایی وجود داشته که هویت مدفونین را مشخص می کرده است. امروزه بر روی سنگ قبری که توسط برخی پژوهشگران و علاقمندان ابهر تهیه شده نام چهار شخصیت به عنوان مدفونین در این گنبد خانه ذکر شده است. این چهار شخصیت عبارتند از ابوبکر عبدالله بن طاهر ابهری (۳۳۰ ه.ق)، ابوبکر محمدین عبدالله بن طاهر طیان ابهری(۲۸۹-۳۷۵)، ابوبکر احمد بن حسن ابهری معروف به پیر احمد زهر نوش ( ۸۳۱ )، شیخ شهاب الدین ابهری متوفی در دوره صفوی. هرچند در کتاب تاریخ ابهر نام ۶ شخصیت و در کتاب تاریخچه گنبد و پیر احمد نام ۴ شخصیت ذکر شده است. در میان تمامی اشخاص ذکر شده نام ابوبکر عبدالله بن طاهر دیده می شود. اطلاعات ما در باره بخش الحاقی بنا به دلیل تخریب بیش از حد آن در گذشته و بازسازی آن در دهه های اخیر بسیار ناقص است. برخی متون تاریخی حکایت از وجود مشایخ و صوفیان زیادی در طی قرون اولیه و میانی اسلام در ابهر داشته اند. بنابر این با توجه به این که ابوبکر عبدالله بن طاهر یکی از بزرگان مشایخ صوفیه بوده بسیاری از پژوهشگران معتقدند که بنای الحاقی به گنبد خانه از مراکز عبادتی بوده و به عنوان خانقاه صوفیان استفاده می شده است.

مقبره امامزاده اسماعيل ابهر

شناط نام ناحيه اي است در شمال شهر ابهر كه اين بناي آرامگاهي را در خود جاي داده است . براساس اسناد و متون تاريخي ازجمله كتاب شرح الانساب نسبت امامزاده اسماعيل بايستي با 9 واسطه به نخستين پيشواي شيعيان جهان باز گردد .و به روایت دیگر بر اساس نوشته ي تذكره نويسان ، نسب اين امامزاده به امام حسن ( ع ) مي رسد

 شكل و پلان معماري اين مقبره كه مطابق با الگوي متعارف مقابر دورة صفوي ساخته شده و داراي تزئيناتي در سطوح داخلي و خارجي است از جمله تزئينات مقرنس گچي از نوع معلق در نماي بيروني فضاهاي چهارگانة وروديها و طاقنماهاي تزئيني مزين به خط بنايي يا معقلي در حد فاصل هر يك از اين بخشها ست همچنين گنبد اين بناي مذهبي كه از نوع دو پوشي مي باشد در نماي خارجي داراي تزئينات كاشيكاري با طرحهاي معقلي كلوك بندان حصير باف مربع زيبا  است كه طرح و نقش صليب شكسته يا مالت بر ساق يا گلوي گنبد قابل توجه مي باشد . لازم به ذكر است كه نقش صليب شكسته در تاريخ هنر فلات ايران داراي جايگاه و اهميت فوق العاده اي است و قدمت آن به هزاره هاي دوم و سوم ق.م همزمان با ورود اقوام آريايي باز ميگردد . همانطور كه ذكر گرديده شيوة معماري مقبرة امام زاده اسماعيل به گونه اي است كه اين بنا را در رديف ابنيه مذهبي قرن دهم ه.ق قرار مي دهد و تزئينات آن نيز بايستي به دورة قاجار باؤ كر .

نماي بنا از بيرون هشت ضلعي و از داخل ، مربع است . مصالح بنا تماما از آجر است . در چهار ضلع اصلي بنا ، چهار ايوان قوس جناغي با ورودي هايي به داخل شبستان تعبيه گرديده است . اين ايوان ها با مقرنس ها ، كار بندي هاي گچي و گره سازي تزيين شده و در قسمت بالاي ورودي ها در هر ضلع ، پنجره ي چوبي پر كار و زيبايي كار گذاشته شده است . اضلاع چهارگانه ي ديگر بنا از بيرون با طاقنماهايي نماسازي شده كه در وسط هر كدام ، كلمه ي (( الله )) و (( محمد )) را نگاشته اند . داخل بنا با گچكاري د آيينه كاري زيبايي مشتمل بر گل و بوته و طرحهاي اسليمي و جانوري و رنگ و گره سازي تزيين شده است . در گرداگرد بقعه ، سوره ي جمعه به خط ثلث جلي نوشته شده است . بر فراز شبستان ، گنبد بسيار زيبايي به سبك دو پوش با قوس پنج و هفت با ساقه ي بلند قرار دارد . پوشش گنبد توسط كاشي و به رنگ هاي سفيد ، مشكي ، زرد و سبز اجرا شده است . در اين پوشش ، علاوه بر كتيبه ي خط كوفي نام (( علي )) ، طرحهاي هندسي نيز كار شده است .

با توجه به سبك معماري مي توان كقت كه اصل بنا مربوط به قرن نهم هجري است كه در دوره ي صفوي ، الحاقاتي بدان افزوده شده است . تذكره نويسان ، دفن خود امامزاده را به قرن ششم هجري نسبت داده اند .

 

بقعه حضرت امامزاده یعقوب در صائین قلعه ابهر

امام زاده يعقوب (ع( صایین قلعه، در سه كيلومتري سمت جنوبي شهر در بالاي يك تپه­ی طبيعي قرار گرفته است. اين بقعه از بناهای مذهبی معتبر شهر صائين قلعه مي باشد.

پیشینه

در رابطه با شجره نامة­ی  آن حضرت اختلاف نظر وجود دارد. برخی ایشان را از احفاد و نوادگان حضرت امام جعفر صادق(ع) دانسته اند. ولی برخی دیگر بر این عقیده اند که امام زاده يعقوب (ع)، از اولاد بلا فصل امام موسي بن جعفر(ع) می باشد. در کتاب کنز الانساب براي امام موسي بن جعفر (ع)، سي و نه فرزند نوشته اند که اول آنها امام رضا (ع) است و در ادامه نام حضرت يعقوب(ع) ذکر شده است. و همچنين بنابر تحقيق شيخ مفيد، امام­ زاده يعقوب(ع) از اولاد بلا فصل امام موسي بن جعفر(ع) است.بنابر اين احتمال دارد و مؤيد اين احتمال، شجره نامه ي امام­ زاده يعقوب(ع)  است که ایشان فرزند امام موسي بن جعفر (ع) باشند.

معماری- توصیف بنا

بنای امام­زاده دارای پلان مربع مستطیل است. بقعه­ی اصلی که قدیمی ترین بخش مجموعه است پشت سر فضای هشتی قرار دارد. این قسمت از نمای بیرونی مربع مستطیل، ولی از بخش داخلی، هشت ضلعی است. پوشش سقف اتاق آرامگاه از نوع گنبد پنج او هفت کند است. در مجموع فضای بقعه از 7 بخش مجزا تشکیل شده است. ابتدا فضای هشتی که در طرفین آن دو اتاق به طور قرینه قرار گرفته است و کاربرد انبار را دارند. پشت سر فضای هشتی، بقعه­ی اصلی احداث گردیده است.  پشت سر بقعه­ی اصلی، اطاق بزرگی با پلان مستطیلی با ابعاد 5/12 متر طول و 7متر عرض واقع شده که کاربری مسجد را دارد.    

مجموعه­ی امام زاده يعقوب به جهت توجه و عنايت مردمي از رونق زيادی برخوردار است و هجوم زائرين موجبات گسترش فضاهاي عمومي ، زائرسرا ، كشتارگاه و بالاخره آشپزخانه در اين مجموعه گردیده  است.

روستای گردشگری درسجین ابهر

روستای درسجین به دلیل استقرار در یک ناحیه کوهستانی با چشم‌اندازهایی از مناظر و جلوه‌های زیبایی همراه است. ارتفاعات دربند و خلف‌سار به ویژه در فصل بهار از گل‌های زیبای وحشی پوشیده می‌شوند و مناظر سرسبز و دلفریبی پدید می‌آورند.

جریان رودخانه درسجین از کنار روستا، موجبات شکل‌گیری باغ‌ها و مزارع اطراف آن را فراهم آورده و در فصول بهار و تابستان فضای بسیار زیبا و مسحور کننده‌ای به روستا می‌بخشد.

انواع گیاهان و گل‌های دارویی از قبیل بابونه، گاوزبان، ختمی، پرسیاوشان، خاکشیر و انواع دیگر گل‌های وحشی رنگارنگ دامنه کوه‌های اطراف روستا را می‌پوشانند و فضایی سرشار از عطرها و رنگ‌های متنوع را پدید می‌آورند. در پیرامون روستای درسجین حیواناتی از قبیل شغال، گرگ، روباه، خرگوش و انواع پرندگان بومی مانند کبک زندگی می‌کنند.

آثار تاریخی ارزشمندی نیز در روستای درسجین وجود دارد. بافت تاریخی، الگوی معماری روستایی، میدانگاه عمومی، برج و باروی کهن، بقایای قلعه قدیمی و مسجد قدیمی از جمله این آثار است که واحد ارزش‌های گردشگری هستند.

از مهم‌ترین انواع آیین‌ها و رسم‌های رایج روستا می‌توان به چگونگی برگزاری عیدهای ملی و مذهبی و جشن‌های عروسی اشاره کرد.

اعیاد ملی و مذهبی در مجموع مانند سایر نواحی روستایی زنجان برگزار می‌شوند. برگزاری مراسم عزاداری‌های عمومی و خصوصی نیز در میان مردم روستا رواج دارد. عزاداری‌های عمومی و عاشورای محرم و شب‌های احیاء رمضان و یادبود درگذشت بزرگان دین برگزار می‌شود.

از انواع غذاهای محلی روستای درسجین می‌توان به آبگوشت، کباب، آش‌ها و انواع نان اشاره کرد.

صنایع دستی مردم روستای درسجین انواع فرش و جاجیم است.

گردشگران روستا می‌توانند این محصولات را به عنوان سوغاتی، از فروشندگان محلی خریداری نمایند.

دسترسی: این روستا، با شهر ابهر 13 کیلومتر فاصله دارد و دارای جاده‌ای آسفالت است.

سد کینه ورس ابهر

در فاصله ۱۴ كیلومتری جنوب‌غربی شهرستان ابهر و حدود ۵ كیلومتری روستای كینه ‌ورس و در مجاورت روستای چالچوق قرار دارد. سد كینه‌ورس در سالهای قبل از انقلاب توسط مهندسین مشاور كاژ- سانیو بر روی شاخه كینه‌ورس از شاخه‌های رودخانه ابهررود به منظور ذخیره آب جهت تامین آب شرب شهر ابهر و همچنین توسعه كشاورزی و باغداری حد فاصل ابهر و تاكستان مورد نظر قرار گرفت.

این سد با داشتن موقیعت منحصر به فرد منطقه زیبای گردشگری و مورد پسند مسافران و گردشگران قرار گرفته است.

 

چشمه علی بلاغی ابهر

چشمه علي بلاغي يكي از چشمه هايشهرستان ابهر در جاده ابهر به قيدار واقع شده است.اين چشمه كه در هر ثانيه 10 ليتر آبدهي دارد داراي ويژگي هاي مذهبي نيز بوده و مردم در مناسبتهاي مختلف جهت برآورده شدن راز و نيازهاي خود در آن حضور پيدا ميكنند و يكي از جاذبه هاي گردشگري شهرستان ابهر مي باشد

در لغت نامه دهخدا امده است:

علي بلاغي . [ ع َ ب ُ ] (اِخ ) دهي است جزء دهستان ابهررود بخش ابهر شهرستان زنجان . واقع در 27 هزارگزي شمال ابهر و 18 هزارگزي راه شوسه ? زنجان . ناحيه اي است كوهستاني و سردسير و داراي 163 تن سكنه . آب آن از چشمه تا?مين مي شود. و محصول آن غلات و عسل است . اهالي به زراعت اشتغال دارند. وراه آن مالرو است . (از فرهنگ جغرافيايي ايران ج 2).

اين چشمه در سمت جنوب ابهر در دامنه ملا داغي و ارتفاع حدود 700 متري از سطح جاده قرار گرفته است ؛ روستاهاي چالچوق و چشين در اطراف آن قرار دارند. آب آن فراوان است و از دامنه كوه بيرون مي آيد كه بسيار زلال و خنك و گواراست و درفصول مختلف به يك اندازه جاري است.  در قسمت شرق آن غارهاي متعددي وجود دارد كه مهمترين آنها غار "زگيل" است كه چند صد متر طول دارد و در صورت كاوش احتمال وجود غاري بزرگ در اين قسمت زياد است، زيرا حذف از سنگهاي رسوبي تشكيل شده و وجود آب نيز مزيد بر علت است.

راه آن در جاده قيدار، پس از عبور از روي پل "كينه و رس" نرسيده به "آق سو" در سمت چپ، قرار دارد كه پس از عبور حدود 2 كيلومتر جاده و با اندكي پياده روي در بالاي تپه مشاهده مي شود. 

مرحوم حكيم هيدجي نيز در اين رابطه شعري دارد : "تيكيلدي چگنمه هيدجده داغداغان آغاجي"آب اين چشمه به اطراف جاري است و كشاورزان براي آبياري مزارع و باغات از آن استفاده مي كنند.  از نظر املاح معدني تا كنون آزمايشي انجام نيافته كه اميد است درآينده اين كار انجام گيرد.  در گذشته اطاقكهائي براي زائرين و سياحان ساخته شده بود كه به مرور سقف آنها ريزش نمود  و توجه مسوؤلان را مي طلبد.  اين منطقه براي گردشگري بسيار مناسب است.

آبشار کله خانه ابهر

 در موقعیت جغرافیایی E4919 N3619 در استان زنجان واقع است. اين آبشار  در 15 کيلومتري شمال شرق ابهر و در مسير ييلاق مرشون(مرچين) واقع شده است. مسير دسترسي به آبشار گله خانه(کوله خانه) از ميان باغات پربار و درختان سرسبز منطقه مي گذرد که در آن ميان درختان بلند سپيدار و گردو، جلوه خاصي دارند. تقريبا يک کيلومتر مانده به روستاي مرشون،يک راه انحرافي خاکي در کنار جاده مي باشد که به روستا و آبشار گله خانه منتهي مي شود. در کنار روستا، رودخانه کوچکي جاري است که با حرکت در امتداد رودخانه و به سمت پايين به آبشار آن خواهيد رسيد. شهرستان ابهر در دره اي بسيار سرسبز و زيبا واقع شده اند و به جهت داشتن خاکي حاصلخيز و اقليمي مطلوب، يکي از مراکز اصلي توليدات زراعي و باغي استان زنجان محسوب مي شوند.

و...درباره : ایران , ابهر , جاذبه‌ های تاریخی ابهر , جاذبه‌ های مذهبی ابهر , جاذبه‌ های طبیعی ابهر ,
بازدید : 172
[ یکشنبه 16 آذر 1393 ] [ یکشنبه 16 آذر 1393 ] [ وبگاه ابهر1378 ]
[ جمعه 21 شهريور 1393 ] [ جمعه 21 شهريور 1393 ] [ وبگاه ابهر1378 ]
.: Weblog Themes By graphist :.

::

تبلیغات

            


         

اطلاعیه

   

    به زودی...

درباره وبلاگ

این وبگاه برای معرفی بیشتر تاریخ و فرهنگ ایران ابهر و دیگر مناطق قدیم و جدید آن درتاریخ 25 مرداد 1393 تاسیس شده و امید واریم بینندگان ایران و ابهر را بیشتر بشناسند و به دیگران اطلاع دهند .

جملات طلایی دکترشریعتی
اخبار بین الملل
داستان روزانه
فناوری اطلاعات
پیشخوان

آخرين مطالب

مراسم ماه محرم در ابهر تاریخ : شنبه 16 شهریور 1398
معرفی کتابخانه های عمومی شهر ابهر تاریخ : دوشنبه 17 خرداد 1395
سال نو مبارک تاریخ : چهارشنبه 04 فروردین 1395
دریاچه کینه ورس ابهر تاریخ : یکشنبه 04 بهمن 1394
کشف مومیایی در شهرستان ابهر تاریخ : شنبه 26 دی 1394
ویژه برنامه الگوی ماندگار ابهر تاریخ : پنجشنبه 24 دی 1394